Binance Kurucusunun Serveti Ortaya Çıktı: Bu Coin Kontrolünde!

Gray Wolf Analytics ve Forbes tarafından yapılan bir adli analiz, Binance kurucusu Changpeng Zhao‘nun (CZ) servetini önemli ölçüde artıran birçok BNB tokenine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre CZ, BNB tokenlarının dolaşımdaki arzının büyük bir bölümünü kontrol ediyor. Bu haberlerin ortasında metrikler BNB’nin sosyal baskınlığının düştüğünü gösteriyor.

Binance kurcusunun serveti ve BNB kontrolü

BNB, kripto borsası Binance’in yerel tokenı ve sahiplerine platformda işlem ücreti indirimleri sağlıyor. Dijital varlığın maksimum arzı 200 milyon token ile sınırlı. Ayrıca, şu anda 147 milyondan fazla BNB token dolaşımda. Özellikle, BNB’nin fiyatı yılın başından bu yana iki kattan fazla artış gördü. Bu süreçte token kısa süre önce 720 dolar ile yeni bir ATH kaydetti.

Zhao sahip olduğu BNB varlıklarını hiçbir zaman kamuya açıklamadı. Bununla birlikte, BNB’nin ilk coin arzına (ICO) ait 2017 whitepaper’ında kurucu ekibe 80 milyon token tahsis edilmişti. Analizler Binance’in bu tokenlerin 46,2 milyonunu elinde tuttuğunu gösteriyor. Zhao’nun Binance’in %90’ına sahip olduğunu biliyoruz. Bu durumda, payının yaklaşık 41,6 milyon token olduğu anlamına geliyor.

Binance BNB Sahipliği. Kaynak: Forbes

Daha ileri analizler, Changpeng Zhao’nun BNB varlıklarını ek yollarla artırdığını gösteriyor. Forbes’a göre, Binance’in ICO’suna talep edilen 100 milyon yerine yalnızca 10,8 milyon BNB satıldı. Satılmayan tokenlerin, yaklaşık 58 milyon BNB’nin, Zhao’nun cüzdanlarına aktarıldığı iddia edildi. Bu nedenle, %90 sahipliğine dayanarak, CZ bu tokenlerin yaklaşık 52 milyonunu kontrol ettiğini söylemek mümkün. Böylece, Binance kurucusunun ilk ekip ödülünden ve satılmayan tokenlardan elde ettiği toplam varlık yaklaşık 94 milyon BNB oluyor. Sonuç olarak Forbes, Zhao’nun önemli varlıklarının onu 61 milyar dolarlık tahmini net değeriyle dünya çapında en zengin 24. kişi konumuna getirdiği sonucuna varıyor.

BNB için bir sonraki hedef ne?

Kripto analisti Victor Olanrewaju, BNB’nin metriklerine bir göz atıyor. Buradan hareketle fiyat tahminlerini paylaşıyor. Yazı sırasında, altcoin’in sosyal baskınlığı 0,617’ye düştü. Bu metrik, sosyal medya ve kripto medya tartışmalarına dayalı olarak bir kripto para birimine olan ilgiyi izler. Bu nedenle, düşüş, topluluğun BNB’ye olan ilgisinin ve etkileşiminin genel olarak düştüğünü ima ediyor. Bu nedenle, kripto paranın daha yüksek fiyatların habercisi olacak gelişmiş talep görmesi zor.

Kaynak: Santiment

Ayrıca, Açık Faiz (OI) basın zamanında 473,46 milyon dolara düştü. OI, piyasadaki bir kripto paraya ilişkin mevcut tüm sözleşmelerin toplamının değeridir. Değerin artması, coin etrafındaki spekülatif faaliyetlerde bir artış olduğu anlamına gelir. Çoğu durumda bu, yükseliş için bir güç olarak hizmet eder. Aksine, BNB’nin spekülatif pozisyonlarındaki bir azalma, fiyatın sıçrama yapmasının zor olabileceği anlamına gelir. Mevcut haliyle BNB için düşüş muhtemel. Bu nedenle BNB’nin temel destek seviyelerinin altına inmesi olası. Ancak, alım baskısı artarsa trendde bir değişim mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x