Kolesterolü Düşürmenin En Basit ve Lezzetli Yolu

Vücudumuzdaki kolesterol seviyesi, sağlığımız açısından oldukça hayati bir öneme sahiptir.

Kolesterolün yüzde 80’i vücudumuz tarafından üretilirken, yüzde 20’lik bölümünde ise dışarıdan aldığımız gıdalar belirleyici olmakta. Bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan “yüksek kolesterol” neredeyse her zaman bu %20’lik bölümün düzensiz oluşundan, bir başka deyişle sağlıksız gıda tüketiminden kaynaklanıyor.

YÜKSEK KOLESTEROLDEN KURTULMANIN EN ETKİLİ YOLU

Sabahları iri yulaf ezmesi yediğinizden emin olun ve pişirmek için uğraşmayın. Dolu bir kaseyi yemeklerden yarım saat önce sonradan soğutulmuş bir kaynar su ile doldurmanız yeterlidir.

Bazı insanlar bu yemeği akşamları tüketmeyi tercih etmekte. Tahıllara bir çay kaşığı kuru üzüm, fındık ya da kuru erik ekleyebilirsiniz.

Pişirme gerektirmeyen “hızlı” yulaf lapası veya tahıl türlerini tercih etmeyin. Yulaf lifi, kötü kolesterolü düşürmek için gerekli birçok besin değeri içerir.

Bu tür ürünlerin içinde çözünen ve kolesterolü bağlayan viskoz bir kütleye dönüşen özel bir diyet lifi bulunmaktadır. Çok sayıda çalışma, 3 gram yulaf içerisinde çözünebilir lif tüketmenin kolesterol düzeyi yüksek (220 mg/dl’nin üzerinde) kişilerde kolesterol düzeylerini %8-23 oranında azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x