Seçim Sonrası Kirada Zam Sınırı Değişiyor! Alınacak Yeni Karar Belli Oldu

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon, iğneden ipliğe her şeye art arda zamların gelmesine neden olurken, zamlardan en çok gayrimenkul sektörü etkilendi.

Türkiye’nin 81 ilinde kiralık ve satılık daire fiyatları günden güne katlanarak artış gösterirken, hatalı ekonomi politikaları nedeniyle piyasada yaşanan fiyat dalgalanmalarını kontrol edemeyen hükümet, tepeden inme şekilde getirdiği kira zam sınırı ile ev sahipleri ve kiracılar arasında büyük sorunlar yaşanmasına neden oldu.

Temmuz 2022’de hayata geçirilen uygulama ile kiralık dairelere bir yıl içerisinde yapılabilecek zam oranı en fazla yüzde 25 olarak belirlenmişti. Başlangıçta bir yıl süre ile getirilen bu uygulama, ekonomide düzelme sağlanamaması nedeniyle geçtiğimiz yıl yeniden uzatıldı ve söz konusu karara ev sahipleri büyük tepki gösterdi.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin dahi yıllık yüzde 56 seviyelerine denk düştüğü Türkiye’de yüzde 25’lik zam sınırının kabul edilemez olduğunu belirten ev sahipleri, hükümete büyük tepki gösterirken, kirada %25 zam sınırı uygulamasının akıbetinin ne olacağı da merak konusu olmaya devam ediyor.

KİRA ZAM SINIRI DEĞİŞTİRİLECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomideki bu tür kısıtlayıcı adımlara son verme yolundaki adımlarının, 31 Mart seçimleri sonrasında kira zam sınırı için de uygulanacağı düşünülürken, kulislerden gelen ilk bilgilere göre yüzde 25’lik kira sınırı Temmuz ayı itibarıyla değişikliğe uğrayacak.

Türkiye’deki çalışan ücretleri ve ortalama kira fiyatları arasındaki makasın giderek açılması sonucunda uygulamanın aniden sonlandırılmasının mümkün olmadığını düşünen ekonomi yönetimi, böyle bir karar alınması halinde halihazırda 5-6 bin lira seviyelerinde kirası bulunan çok sayıda dairenin aniden 3-4 kat zamlanmasından fiyatlanıyor.

Bu nedenle kontrollü bir geçiş düşünülürken, yüzde 25 zam sınırının ilk aşamada enflasyon seviyelerine yükseltilmesi ve birkaç yıl sonra yeniden eski kira zam uygulamasına dönüleceği tahmin edilmekte. Temmuz ayında alınması beklenen bu karar için ilerleyen günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklama yapılacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x